Поправач на батерии 2-32S 15A 20A 25A Литиумска батерија Автоматски еквилајзер HTB-J32S25A
Детали за производот
Ознаки на производи
Спецификации
Спецификации на еквалајзерот за литиумска батерија Heltec:
  • 2-24S 25A
  • 2-32S 15A/20A/25A
Информации за производот
Име на брендот: HeltecBMS
Потекло: континентална Кина
Сертификација: ОЕЕО
Гаранција: 3 месеци
MOQ: 1 парче
Тип на батерија: Тернарен литиум, литиум железен фосфат, титаниум кобалт литиум
Номинален напон: DC12V
Опсег на поправка: 2-24S/2-32S
Балансирана струја: 15A/20A/25A
Големина: 360*290*170MM
Прилагодување
  • Прилагодено лого
  • Пакување по мерка
  • Графичко прилагодување
Пакет
1. Поправач на батерии *1 сет.
2. Антистатичка кеса, антистатички сунѓер и брановидна кутија.
Детали за купување
  • Испорака од:
    1. Компанија/Фабрика во Кина
    Контактирајте неда се преговараат деталите за испорака
  • Плаќање: Препорачливо е 100% TT
  • Враќање и поврат на средства: Подобни за враќање и поврат на средства
Карактеристики
  • Номинален напон: DC12V
  • Опсег на поправка: 2-32S
Принцип на работа
① Рачно изедначување
② Автоматско изедначување
③ Израмнување на полнењето
Параметрите за поставување на изедначувањето на полнежот се следниве:
Параметри на рамнотежа на литиум железо фосфат:
Заштита од пренапон на мономер: 3,650V Обновување на пренапон на мономер: 3,650V Напон на принудно изедначување: 3,650V
Почетниот напон за изедначување е поставен на најниската вредност на напонот на низата = V, разликата во напонот на мономерот за изедначување: 0,005V, а пропорцијата на струјата за изедначување: 5%~100%
Параметри за изедначување на полнењето на тернарниот литиум:
Заштита од пренапон на мономер: 4,250V Обновување на пренапон на мономер: 4,200V Напон на принудно изедначување: 4,250V
Почетен напон на изедначување: 4.000V Разлика во напонот на мономерот за изедначување: 0.005V Однос на струјата на изедначување: 5%~100%
При изедначување на полнењето, „негативниот пол на батеријата“ на предната плоча на машината мора да биде поврзан со општиот негативен пол на батеријата, негативниот пол на полначот е поврзан со „негативниот пол на полнењето“ на предната плоча на машината, а позитивниот пол на полначот е поврзан со позитивниот пол на батеријата. Пред да влезе во балансирана состојба, струјата на полнење не смее да надмине 25A, струјата на полнење не смее да надмине 5A кога ќе достигне балансиран почеток (литиум железо фосфат 3.450V/тернарен литиум 4.00V), а ефектот на малата балансирана струја ќе биде подобар.
Машина-за-балансирање-на-батерии-еквилајзер-на-батерии (7)
Машина-за-балансирање-на-батерии-еквилајзер-на-батерии (6)
Избор на модел
Технички индекс Модел на производ
Модел HTB-J24S25A HTB-J32S15A HTB-J32S20A HTB-J32S25A
Применлив тип на батерија LFP/NCM/LTO
Максимална балансирачка струја 25А 15А 20А 25А
Параметри на рамнотежа на литиум железо фосфат Заштита од пренапон на мономер: 3,65V
Разлика во напонот на мономерот за изедначување: 0,005V
Пропорција на струјата за изедначување: 5%~100%
Параметри на рамнотежа на тернарен литиум Заштита од пренапон на мономер: 4,25V
Обновување на пренапон на мономер: 4.2V
Напон на изедначување на почетниот напон: 4V
Забелешка
② За време на изедначувањето на полнењето, „негативниот пол на батеријата“ на предната плоча на машината мора да биде поврзан со негативниот пол на целиот батериски пакет, негативниот пол на полначот е поврзан со „негативниот пол на полнењето“ на предната плоча на машината, а позитивниот пол на полначот е поврзан со позитивниот пол на батеријата. Струјата на полнење не треба да надминува 25A пред да влезе во рамнотежна состојба, а струјата на полнење не треба да надминува 5A кога ќе се достигне рамнотежа (литиум железо фосфат 3,45V/тернарен литиум 4V). Ефектот на мала балансирана струја ќе биде подобар.
③ Опционално напојување
  • Користење на системот од 0-120V (до 24S); Користење на системот од 0-135V (до 32S).
  • Еднофазно напојување од 220V.